זמן קורונה

כיצד לבצע רכש ובקרת איכות בסין תחת משבר הקורונה?

תקופת הקורונה שינתה בתוך חודשים אחדים את מפת הסחר הבין-לאומי. הראשונים לחוש זאת היו הארגונים והחברות המתבססים על שרשרת אספקה ורכש מסין, כאשר בחודשים פברואר ומרץ 2020 היה חשש ממשי שמקורות האספקה בסין יושבתו לחלוטין מפעילות.

COVID 19 וירוס הקורונה מאופיין בתחכום וחדשנות, והווריאנטים השונים מייצרים מציאות דינמית מאוד. בעוד שבתחילה סין היוותה את מוקד ההתפרצות העיקרי, הרי שכעת, סין נקיה כמעט לחלוטין מקורונה, בעוד שהווירוס נמצא בתנופת התפשטות בכל רחבי העולם, בדגש על ארה”ב, דרום אמריקה, אירופה ולדאבוננו גם אצלנו במזרח התיכון.

עבור חברות התלויות בשרשרת אספקה יציבה ואיכותית מסין, לקשרים עם המדינה האסייתית חשיבות קריטית. התעשייה הסינית אומנם שבה לפעילות מלאה, אולם לצד החדשות הטובות על חזרת הפעילות הסינית, האתגר המרכזי העומד בפני ארגונים וחברות בישראל העובדות עם שוק זה, הוא המשך פעילות הרכש ואבטחת האיכות מסין, כאשר היכולת להגיע לסין איננה קיימת כרגע באופן מוחלט, והנחת העבודה שכך ימשך המצב לפחות עד מחצית 2022.

מה הפתרון? הליוס – חברה הפעילה בשוק הסיני משנת 1994 ומספקת שירותי רכש, יצור ואבטחת איכות בסין עבור לקוחות בארץ ובעולם.
סין מהווה מקור חשוב ומרכזי בשרשרת האספקה העולמית, עם מנעד רחב של מוצרים ואיכויות אשר מחייב היכרות בשוק המקומי וניהול זהיר ומקצועי בהיבטי רכש. יתרה מזאת, דווקא היום, לאור החשש ממיתון עולמי, גובר הצורך במיקסום החיסכון לצד אי התפשרות ושמירה על איכויות וסטנדרטים בינלאומיים. ולכן, בימי קורונה לטובת עבודה יעילה ובטוחה עם השוק הסיני חיוני לעבוד עם גורם מקומי שמייצג את אינטרס הקונה הישראלי ומוודא שהיצרנים הסינים עומדים בדרישות הרכש כפי שהוגדרו על ידי הלקוח. יש לנו ארבעה משרדים בסין הפרוסים בריכוזי תעשיה לאורך המדינה, ונותנים מענה לכל דרישה לרכש מוצרים מוגמרים, מכלולים וחומרי גלם. בין החברות העובדות איתנו כיום תמצאו חברות בניה ותשתיות מובילות, מפעלים תעשייתיים, חברות מסחריות וחברות פרוייקטאליות.

יצירת קשר ארוך טווח עם ספקים חדשים למרות הבדלי התרבות
כאשר עובדים מול סין יש להכיר את האתגרים הנובעים מהבדלי התרבות והדרך המקומית ליצור התקשרויות יעילות עם הספקים השונים. לא מדובר רק בקבלת הצעות מחיר. כדי לבנות קשר ארוך טווח עם חברה סינית יש להבין את אופי ההתנהלות העסקית במדינה בכל נישה.
לאורך כמעט שלושה עשורים יצרנו בחברת “הליוס”, קשרים עם מאות חברות וספקים מקומיים ורכשנו ידע רב וניסיון בתחומים שונים. כיום, אנו מלווים את כל תהליך הרכש, החל מאיתור ספקים ויצרנים, שירותי אודיט, הקמת קווי ייצור וניהול הייצור וכלה בבקרת האיכות.

אבטחת איכות ובקרת איכות במהלך הייצור ובתומו
הסטנדרטים של השוק הסיני שונים בצורה מהותית מאלה של מקבילו במערב. לכן, תפעול מערך עובדים וקווי ייצור בסין דורש פיקוח שוטף ונהלי שמירה קפדניים על איכות העבודה, הקפדה על שיטות עבודה הבנויות על בסיס סיסטם קבוע ובחינת המוצרים הסופיים בתהליך מדוקדק בקרת איכות.
מומחי הייצור שלנו ב”הליוס” מכירים על בורים את כל שלבי הייצור ומפקחים על עמידה בסטנדרטים מערביים, בעלות הנמוכה המאפיינת את שוק העבודה והייצור בסין.

אנו יודעים כי במיוחד בתקופת המשבר, מאתגר יותר ליזום חוזים חדשים, לאתר ספקים חדשים ולהגדיר לוחות זמניים קפדניים. מאחר ולא ניתן לשלוח אדם מטעמכם לוודא כי פסי הייצור בסין פועלים כשורה – הצוותים המקומיים שלנו בסין נכנסים לתמונה, ומשמשים למעשה כעיניים שלכם בשטח.

במשך שנות הפעילות הרבות בחברה, בנינו מסד נתונים רחב של חברות וספקים העובדים בצורה אמינה, ובסטנדרטים מערביים בלתי מתפשרים. כפי שהוכח עם השנים – הצלחתה של חברה בינלאומית תלויה באיכות המוצרים שהיא מספקת, ואם היצרן בסין לא עושה את עבודתו בצורה משביעת רצון, יהיו לכך השלכות קצרות וארוכות טווח על המכירות. לכן, אנו מוודאים שכל מוצר גלם וספק עמו תצרו את ההתקשרות, יתאימו ככפפה ליד לצורך של החברה או המפעל בישראל. מוצריכם יגיעו לארץ ללא קושי ופעילות חברתכם בישראל תמשיך כרגיל.

כיצד הפריסה הגיאוגרפית של “הליוס” מקלה על העבודה בסין?
אנו נותנים מענה לחברות הזקוקים למוצרים ושירותים במספר אזורים ברחבי בסין בעת ובעונה אחת. העובדה כי אנו פרוסים בנקודות שונות מאפשרת לנו למעשה להעניק שירותים בשטח, הן בתפעול קווי ייצור קיימים, והן בהקמת קווי ייצור חדשים כדי למזער סיכונים. אם עיר מסוימת מפסיקה לייצר באופן זמני בגלל המגפה, ניתן להמשיך ולייצר באזור גיאוגרפי נוסף. יש לקחת בחשבון שלעיתים ישנה התאמה בין תחומי ייצור ופעילות לאזורים גיאוגרפיים. לדוגמה, חלק מתהליך הייצור של מוצרים הדורשים ידע טכנולוגי רחב ממוקם באזור אחד, בעוד באזור אחר עשויה להיות פעילות ייצור מקיפה יותר של מוצרי צריכה המוגדרים כ”לואו טק”.

הפריסה הגאוגרפית של הסניפים שלנו מאפשרת לנו להתעדכן באופן שוטף בשיטות ייצור חדשות, טרנדים, טכנולוגיות מתקדמות ואפילו שינוי בחומרי הגלם בזמן אמת.

הקורונה פגעה ביכולות הייצור ואבטחת האיכות שלכם?
אנו נוכל לשקם אותן בתוך זמן קצר עם מפעלים וספקים קיימים. גלו כיצד לחסוך עלויות, למזער את הסיכונים שלכם ולמקסם את הפוטנציאל של העסק בכל עת. כך תוכלו לשמור על היתרון האסטרטגי שלכם מול המתחרים, להמשיך לייצא ולזכות בפרויקטים מעבר לים תוך שימוש ביכולת התמחור שרק השוק הסיני יכול להציע.